piątek, 22 lutego 2013

Kredyt w rachunku bieżącym

„W życiu codziennym słowo „kredyt” używane jest w różnych kontekstach. Najczęściej kojarzymy je z zaciąganiem kredytu w banku. Zdarza się, że w obrocie gospodarczym sprzedawcy lub dostawcy udzielają kontrahentom kredytu kupieckiego. Za okazany kredyt zaufania dziękują też zwykle wyborcom osoby wybrane przez nich do pełnienia jakichś funkcji.”

 

Kredyt w rachunku bieżącym jest to kredyt, którego wykorzystanie następuje w momencie przekroczenia salda na rachunku bieżącym kredytobiorcy o kwotę ustaloną w umowie.

O kredycie ogólnie


Kredyty w rachunku bieżącym (zwane też obrotowymi) udzielane są w celu finansowania bieżącej działalności, a w szczególności wydatków związanych z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą i świadczeniem usług oraz procesem  rozliczeń pieniężnych. Kredyt ten przeznaczony jest raczej do regulowania  krótkoterminowych zobowiązań i finansowania należności, co oznacza, że okres spłaty jest zazwyczaj do 12 miesięcy, jednak z możliwością odnowienia. Istota kredytu w rachunku bieżącym polega na uprawnieniu kredytobiorcy do zadłużenia się w tym rachunku  na zasadach określonych w umowie kredytowej. Ta forma finansowania nie ma określonej w umowie obowiązujących terminów i kwot wykorzystania w postaci transz.

Jest kredytem odnawialnym do kwoty ustalonego limitu w danym okresie i może być wykorzystany wielokrotnie, aż do wygaśnięcia umowy. Funkcjonowanie kredytu w rachunku bieżącym związane jest nierozłącznie z posiadaniem przez kredytobiorcę rachunku bieżącego w kredytującym banku. Wysokość kwoty kredytu uzależniona jest przede wszystkim od wysokości wpływów na rachunek bankowy. 

Odsetki


W okresie obowiązywania umowy przedsiębiorstwo – kredytobiorca płaci odsetki tylko od rzeczywiście wykorzystanego kredytu. Odsetki bankowe są zatem naliczane tylko od ujemnego, czyli debetowego salda rachunku bieżącego przedsiębiorstwa. Każdy wpływ środków na rachunek bieżący powoduje zmniejszenie zadłużenia lub spłatę w całości zaciągniętego kredytu. Wpływy na rachunek są przeznaczane w pierwszej kolejności na pokrycie wypłat dokonanych w granicach udzielonego kredytu. Spłata całości lub części kredytu odnawia kredyt do wysokości limitu ustalonego na dany okres w umowie kredytowej.

Dysponowanie środkami z kredytu


Termin postawienia środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy może być oznaczony przez wskazanie daty kalendarzowej lub przez określenie go zdarzeniem wskazanym w umowie kredytowej, np. następnego dnia po ustanowieniu zastawu rejestrowego. Jednakże oznaczenie terminu przez określenie zdarzenia może nastąpić tylko wówczas, gdy nastąpienie tego zdarzenia w przyszłości jest – w ramach rozsądnych ludzkich oczekiwań – oczywiście pewne. 

Zaleta? Dla kogo?


Kredyt w rachunku bieżącym uważany jest powszechnie za wyjątkowo dogodny dla kredytobiorcy, dlatego iż nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z obsługą kredytu, jeżeli nie występuje jego rzeczywiste wykorzystanie.

Z punktu widzenia banku natomiast, świadczenie tej usługi związane jest z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Wynikają one z obowiązku utrzymywania stałej rezerwy pieniężnej na ewentualne pokrycie przyznanego kredytu. Banki te niekorzystna dla siebie sytuację rekompensują zwykle poprzez pobieranie większej prowizji bądź stosowanie podwyższonego oprocentowania. Kredyt w rachunku bieżącym do niedawna był produktem przeznaczonym w zasadzie dla klientów stałych i współpracujących z bankiem także w zakresie innych niż kredyty produktów bankowych. Zwiększona aktywność marketingowa i chęć pozyskania jak największej ilości klientów instytucjonalnych sprawiła iż obecnie kredyt obrotowy można dostać w banku, z którym firm a do tej pory nie współpracowała. Współpraca z bankiem w zakresie kredytu w rachunku bieżącym, jak sama nazwa obliguje firmę do posiadania w tymże banku rachunku bieżącego. Jeżeli bank udzielił zgodę na finansowanie firmy w zakresie kredytu obrotowego, natomiast wcześniej nie współpracował z daną firmą, z pewnością w umowie zażyczy sobie wpisać kowenant mówiący o minimalnych obrotach które firma musi przeprowadzić na rachunku  w którym ma zostać udzielona linia debetowa.
Kredyt ten poprawia płynność finansową firmy, szczególnie w przypadku, gdy wpływy środków pieniężnych na konto firmy są nieregularne. Spłata kredytu następuje z bieżących wpływów na rachunek bieżący, zmniejszających saldo debetowe, a tym samym wysokość odsetek od zaciągniętego kredytu.

Możliwości


Kredyt w rachunku bieżącym (inaczej zwany obrotowy lub z ang. overdraft) może być zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej. To, czy firma powinna skorzystać z kredytu walutowego czy złotówkowego zależy od specyfiki działalności firmy, oraz od wysokości stóp procentowych odpowiednich walut. Ze względu na walutę, w której jest denominowany kredyt, rozróżnia się kredyty złotówkowe i dewizowe.